60-332 Poznań
60-332 Poznań
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają.
W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych. Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są zarówno miejscowe (kaszel, ból gardła, katar), oraz w postaci nagłej, wysokiej gorączki powyżej 38ºC, dreszczy, bólów mięśniowo-stawowych, bólów głowy, bólu w klatce piersiowej, złego samopoczucia, braku łaknienia, nudności i wymiotów. Choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o refundacji części kosztów zakupu szczepionek dla osób z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań grypy.
Po zakupieniu szczepionki w aptece powinna być ona jak najszybciej przetransportowana do gabinetu szczepień lub umieszczona w lodówce, jeśli szczepienie jest w późniejszym terminie.
Konieczne jest zastosowanie opakowania termoizolacyjnego: termotorby lub pudełka ze styropianu z wkładem chłodzącym.
Torba termoizolacyjna to specjalna torba wykonana z folii aluminiowej, która pozwala utrzymać niską temperaturę w czasie transportu leków termolabilnych. Można ją kupić w każdej aptece.
W takim opakowaniu nie należy ze szczepionką jeździć przez kilka godzin. Po dotarciu do domu, szczepionkę należy jak najszybciej przełożyć do lodówki. Jeśli była ona transportowana w opakowaniu termoizolacyjnym, przed włożeniem do lodówki szczepionkę należy z niego wyjąć.
W lodówce należy umieścić szczepionkę na środkowej półce i nie dosuwać jej do ścian lodówki, co grozi zamrożeniem lub uszkodzeniem opakowania. Szczepionki nie należy umieszczać na drzwiach lodówki, ponieważ będzie narażona na największe wahania temperatury. Nie wolno umieszczać szczepionek w zamrażalniku.
Szczepienia przeciwko grypie może zostać wykonane wyłącznie przez pielęgniarkę posiadającą specjalistyczne uprawnienia. Wcześniej konieczne jest przeprowadzenie badania lekarskiego – tak zwana kwalifikacja do szczepienia.